Úszást segítő mellény vagy mentőmellény?
Összes hír hírcsoport
Ezen a nyáron szinte minden hétre jutott egy rossz hír valamilyen vízi balesetről. Csónakból vízbe esett, SUP-pal elsodródott, vízibicikliről beleugrott, kajakkal felborult, stb. különböző esetek. Egy valami viszont közös volt mindegyikben, főleg ahol tragédiával végződött a történet: EGYIKEN SEM VOLT MELLÉNY! Semmilyen.
A nyílt víz veszélyeiről és a rosszul felmért úszástudásról is szó esett ezek kapcsán, de amiben a legnagyobb az alulinformáltság, az a MENTŐMELLÉNY témaköre.
Mi számít mentőmellények, mi számít úszást segítő mellénynek vagy sportmellénynek? Mi köztük a különbség?
Ezeket próbáljuk meg összegyűjteni, egy kis gyorstalpaló oktatást tartani, hogy minél többen képesek legyenek eldönteni, hogy ha vízre szállnak, melyik mellény a megfelelő választás! Mert persze az nem választás, hogy nem veszünk fel!!!
Szóval:
Hidrosztatika alapján kategorizálva:
100N – nyugodt vizeken CE100, ISO 12402-4
150N – akár tengereken, hullámzó vizeken CE150, ISO 12402-3
275N - nyílt tengeri mentőmellény (csak patronos kivitelben) CE275, ISO 12402-2
50N – csupán úszást vagy lebegést segítő eszköz, nem alkalmas mentőmellénynek! CE50, ISO 12402-5
MENTŐMELLÉNY
Habtöltetű vagy patronos (manuális és automata) mentőmellények
a hivatalos mentőmellény legfőbb ismérve, hogy minimum 100 N felhajtóerővel rendelkezik, feltűnő színű (legtöbbször narancssárga vagy citromsárga), hivatalos szabvány szerint készül (pl: CE100, ISO 12402-4 szabvány), hiszen a vízirendészet vagy a hajózási felügyelet csak ezeket fogadja el mentőmellényként. Fényvisszaverő csíkok találhatók rajta, hogy sötétben is jól látható legyen, síppal felszerelt. A gyerekeknek mindig galléros változatban készül, a fej megtartása és a biztonságérzet fokozása miatt, illetve kicsúszásgátló hevederrel készül, hogy még véletlenül se tudjon „kicsusszanni” belőle. Vannak csatos és zippzáras változatok, a gyerekeknél a gyártók már gondolnak az állatmintás, vidám megjelenésre is.
Ezeknek a mellényeknek a lényege, hogy akár eszméletlen állapotban lévő embert is a vízfelszínen tud tartani, mivel a töltés elől található, így az embert félig hanyatt fekve tartja a vízen, a galléros kivitelek pedig még a fej megtartásában is segítenek.
A patronos mellények a legnagyobb felhajtóerővel rendelkező mellények (275N), egyben a legprofibb mentőmellények is! Ezért használják pl. a vízirendészeti szervek is ezeket a típusokat. Vannak manuális és automata változataik. Például a versenyszerű vitorlázásnál is használt automata patronos mentőmellények nagyon keskenyek, könnyűek, a bennük lévő patron gondoskodik a mellény felfúvódásáról, amennyiben az ember a vízbe kerül. Üzletünkben a Secumar és a Lalizas automata mellényei népszerűek, megbízhatóságuk és tartósságuk miatt. Ezek a mellények időszakonként (általában 2 évente) szervizelést igényelnek, amikor ellenőrzik a patron állapotát és a mellény belsejének hibátlanságát.
ÚSZÁST SEGÍTŐ MELLÉNYEK
Általában 50N-osak, vízisporthoz szokták alkalmazni. Kevésbé vastag a töltetük, így kényelmesebbek, általában rövidebb fazonok, testhezállóbbak, hogy a vízisportoláshoz szükséges mozgást megkönnyítsék, szinte észrevétlenül viselhessük. Viszont elől-hátul van töltetük, hogy ütődések ellen, esetleges vízbe csapódáskor is védjen. Egy vízbe eséskor felszínen tart, de nem alkalmas a vízben órákig való fenntartásra. Általában a nagy márkák törekednek arra, hogy a többi sporteszközhöz passzoló, harmonizáló színekben és mintákban legyen kapható. Legnagyobb sportmellény forgalmazók (a profi vízisportolókat is támogató cégek) az O’Brien, Jetpilot, O’Neill és a Spinera.
Összefoglalva: ha valaki „versenysportol”, Balatonátevezést vagy egyéb kihívást tervez, a mentőmellény kötelező, a szervezők el is várják a szabványnak megfelelő viseletet. Ha családilag hajózunk, csónakázunk, vízibiciklizünk, vagy egyéb sporteszközt használunk, a jogszabály akkor is úgy fogalmaz:
A mentőmellény használata kötelező minden vízi járművön. A különféle előírt felszerelés közül a mentőmellény az, ami ténylegesen életet menthet. A Hajózási Szabályzat II. RÉSZ 4.07 cikk 3. pontja alapján:
“3. Vízen levő (közlekedő vagy veszteglő) csónakban tartózkodó úszni nem tudó, valamint 14 évnél fiatalabb személy, továbbá vízi sporteszközön közlekedő minden személy köteles mentőmellényt viselni.”
2021. Augusztus 30, 10:22